Gå til sidens indhold

Indhold er hentet

Indhold er hentet

Nyhed | 10. feb. 2024

Vi risikerer at store investeringer i Forsvaret ryger uden om lokale virksomheder

Forleden var jeg for første gang i mit liv på besøg på Oksbøl Kaserne. Det var en øjenåbner for mig.

Indhold er hentet

Af Mads Sandemann, direktør for Erhvervshus Sydjylland

Jeg vidste godt, at kasernen huser Danmarks største militære øvelsesareal. Men jeg vidste ikke, at Oksbøl sammen med kasernerne i Varde og Nymindegab er vigtige brikker i det logistiske puslespil, som skal lægges i forbindelse med Danmarks nye rolle som værtsnation for Nato-styrker, der enten er på gennemrejse eller tager ophold her i landet. Det er, fordi de tre sydvestjyske militærforlægninger ligger tæt på Nato-havnen Esbjerg, som også udmærker sig ved at være placeret tæt på jernbane og motorvej.

Besøget på Oksbøl Kaserne var i forbindelse med et møde for kommuner og virksomheder med overskriften ”Fremtidens forsvar i Sydvestjylland”. Jeg var der i min nye egenskab af at være direktør for Erhvervshus Sydjylland, der betalt af skatteyderne i den jyske del af Region Syddanmark skal hjælpe virksomheder med op til 250 medarbejdere til at udvikle sig og skabe ny forretning.

Med den kasket på var det særligt interessant for mig at lytte til, hvad der er af mulig omsætning til private virksomheder. Nato og USA har alene sidste år brugt 300 millioner kroner på transport- og logistikopgaver i Sydvestjylland. De er udført af private firmaer i forbindelse med det, der i militærsprog hedder værtsnation-støtten. Dertil kommer, at sejlrenden ind til Esbjerg Havn skal uddybes for omkring 400 millioner kroner, og at der er ved at blive brugt yderligere næsten 100 millioner kroner på at ombygge kajanlæg, så de egner sig til modtagelsen af et stort antal helikoptere, kampvogne og andet militært isenkram.

Det er alt sammen investeringer, der gavner beskæftigelsen her i Danmark. Men der ligger en stor og vigtig opgave for os her i Sydjylland i at sikre, at tilstrækkeligt mange virksomheder i landsdelen også får del i opgaverne. Det samme gælder de enorme investeringer, Forsvaret skal igennem det næste årti, hvor der skal bruges 155 milliarder kroner – oven i de hidtidige militærudgifter.

En pæn del af pengene går selvfølgelig til populært sagt krudt og kugler. Men der er også en hel del af pengene, som små og mellemstore virksomheder inden for service, industri og håndværk kan få del i. Det er her i landsdelen ikke kun i Sydvestjylland. Det gælder også blandt andet flyvestationen i Skrydstrup og kasernerne i Fredericia og Haderslev.

Om kort tid skal jeg mødes med regimentschef Lars Nygaard på Haderslev Kaserne, hvor der er udsigt til over en årrække at skulle investeres 700 millioner kroner. På mødet skal vi tale om, hvordan vi bedst muligt kan gøre syd- og sønderjyske virksomheder opmærksom på de muligheder, der er for at blive leverandør til Forsvaret. Mange virksomheder har nok den opfattelse, at det er meget besværligt at få Forsvaret som kunde. Der er både udbudsregler og sikkerhedskrav, som skal opfyldes.

Da jeg i januar deltog i én af de mange lokale nytårskure for erhvervslivet, mødte jeg en ejer af en mindre virksomhed, som monterer porte, der faktisk er lykkedes med at få arbejdsskoene inden for de militære hegn. Han erkendte, at det havde været lidt bøvlet at få sikkerhedsgodkendt medarbejderne, for det er også familierne, der bliver undersøgt i forhold til mulige risici. Og så skal man for eksempel på flyvestationen i Skrydstrup være forberedt på, at firmaets medarbejdere skal kunne tale engelsk, da der er amerikanere, som man skal kunne kommunikere med.

Men når de barrierer er overkommet, har det været en god oplevelse at være leverandør til Forsvaret, fortalte virksomhedsejeren.

Det glædelige er, at Forsvaret også er interesserede i at få lokale leverandører, som man kan indgå langvarige aftaler med. Ikke mindst i denne del af landet er forholdet til Forsvaret generelt særdeles godt, og jeg er overbevist om, at der er mange virksomheder og deres medarbejdere, som vil være stolte af at arbejde for en kaserne eller flyvestation her i landsdelen.

I Erhvervshus Sydjylland oplevede vi i efteråret stor interesse for et informationsmøde i lufthavnen i Vojens, hvor 75 virksomheder mødte op for at høre mere om, hvordan de kan blive leverandører til Forsvaret. Vi er også med til at arrangere et lignende møde 13. marts hos Esbjerg-virksomheden Viking.

Men vi er også klar over, at det ikke er nok med den slags informationsmøder. Der er stadig mange virksomheder, som har så travlt med driften, at de ikke orker at sætte sig ind i udbudsregler og Forsvarets rammeaftaler. Derfor er vi i Erhvervshus Sydjylland klar til at hjælpe virksomheder videre i processen og for eksempel bidrage til overblik over hvad der er af aktuelle udbud i regi af Forsvaret.  Virksomheder er i den forbindelse meget velkomne til at kontakte forretningsudvikler Peter Klindt på pki@ehsyd.dkÅbner link i ny fane

Så vil vi i erhvervshuset gøre vores til, at de kommende års massive militære oprustning også kommer til at gavne beskæftigelsen her i det syd- og sønderjyske.

Klummen er bragt i JV 3.2.2024Åbner link i ny fane

Mads fik en øjenåbner på Oksbøl Kaserne.