Indhold er hentet
”Vi kan lige så godt benytte os af tilbuddene”
Maacks i Sønderborg er klar til at gøre Europa mere grøn med digital affaldshåndtering, og de sydjyske erhvervstilbud er med dem hele vejen.
Maacks A/S har stor succes med at udvikle og markedsføre lugtsensorer, der gør skraldespande intelligente, så de kan fortælle, om der er behov for tømning. Det sparer kørsel og dermed energi.
Indhold er hentet
Ambitionerne er skyhøje hos Maacks i Sønderborg. De er overbeviste om, at deres digitale sensorstyrede løsning til affaldsindsamling ikke blot bliver succesfuld i Danmark, men snart i hele Europa. Og her er samtidig tale om en virksomhed, som rækker ud efter sparring og programtilbud, hver gang muligheden byder sig.
Vi kan lige så godt benytte os af tilbuddene, når de er der. Der er rigtig meget, som man kan få tilskud til, og det hjælper os til at effektivisere vores udvikling.
- Hans Christian Pedersen, medejer og direktør i Maacks.
Virksomheden, som blev etableret i 2012, har haft øje for, at der gennem Sønderborg Vækstråd samt Erhvervshus Sydjylland er en indgang til både teknologiudvikling, grøn omstilling, digitalisering og eksport, hvor Maacks blandt andet har fået tilskud gennem SMV:Eksport.
- Tidligere har vi fået medfinansiering til at udvikle vores teknologier. Nu benytter vi os af hjælp til at få vores løsninger ud i verden, siger Hans Christian Pedersen.
Hjælpen rykker
Direktøren, som kom til Maacks i 2018 efter ni år i et selskab i Hongkong, ved godt, at der er mindre virksomheder, som finder det krævende at række ud efter tilskudsprogrammer, fordi det kræver grundige beskrivelser og dokumentation. Men sådan ser han ikke selv på det.
- Vi får god sparring fra Sønderborg Vækstråd og Erhvervshusets konsulenter i forhold til, hvordan vi skruer en ansøgning rigtigt sammen. Og de er også dygtige til at hjælpe med at afdække, om det er relevant for os at søge et givent program eller spild af tid, siger Hans Christian Pedersen og peger på en yderligere gevinst ved at blive koblet på et program.
- Når du eksempelvis taler med pengeinstitutter, Vækstfonden eller private investorer, giver det dig et rygstød, at du kan vise, at der er andre inde over, som tror på din udvikling. Samtidig bevæger du dig i projektbeskrivelserne også ind på et sprog, som bankerne taler, og dermed stiller du dig i en bedre position.
Et enkelt samspil
Da Danmark i 2019 vedtog et nyt erhvervsfremmesystem, var et af de store mål, at det skulle blive mere enkelt for virksomhederne at finde vej til den rette hjælp. Spørger man Hans Christian Pedersen, så fortæller hans erfaringer, at det er lykkedes.
- Med Sønderborg Vækstråd har vi den nære kontakt og en meget direkte indgang tæt på. Erhvervshuset er lidt længere væk, og de bliver trukket ind, når det er den mere overordnede og specialiserede udvikling, vi skal i gang med som for eksempel vores eksportfremstød. Jeg oplever kun, at det samarbejde fungerer gnidningsfrit, siger Hans Christian Pedersen.
Han opfordrer iværksættere og andre små og mellemstore virksomheder til at benytte sig af de muligheder for sparring og tilskud, som er til rådighed. Den største hurdle er, vurderer han, at ejere og ledere i mindre virksomheder skal give slip på ’vi ved bedst selv’.
Hvis du er villig til at lytte og tage imod, hvad de siger, så får du en masse ud af det. Vi er i den gunstige position, at vi har fået alt, hvad vi har søgt gennem årene.
Indhold er hentet
Om Maacks
Maacks har udviklet en sensor- og radarteknologi, som måler affaldsmængden i skraldespande og containere, og gennem et avanceret logistiksystem giver besked på, hvornår det er tid til tømning og udarbejder en ruteplanlægning. Løsningen giver en besparelse på 50 procent af kørslen, da vognmanden kun kører efter fyldte beholdere, samt 50 procent mindre CO2. I dag benytter over halvdelen af de danske forsyningsselskaber løsningen, og de første store aftaler i Europa er ved at blive lukket.
Indhold er hentet
Skal du på et nyt eksportmarked?
Få op til 150.000 kr. i tilskud til rådgivning og få hjælp til fx salgskanaler eller Go2market strategi.
Kontakt mig, hvis du har spørgsmål
Støttet af:
