Gå til sidens indhold

Indhold er hentet

Indhold er hentet

Nyhed | 21. apr. 2022

Usikker verdensøkonomi - men ingen frygt hos økonomer

Økonomer har tiltro til, at de fleste danske virksomheder kommer helskindet gennem krisen.

Indhold er hentet

- Usikkerheden i verdensøkonomien er ekstraordinær stor. Vi kender ikke længden af krigen i Ukraine og dybden af sanktionerne, og derfor er der en masse ubekendte, siger Allan Sørensen, cheføkonom Dansk Industri. 

Allan Sørensen, cheføkonom i DI

Indhold er hentet

I det farvand opererer danske virksomheder, og her er det vigtigt, påpeger cheføkonomen, at have forskellige scenarier for øje. Det positive scenarie, hvor krigen og sanktionerne hurtigt ophører. Mellemscenariet, hvor samhandel stopper, men energien fortsat flyder, og endelig det hårde scenarie, hvor der også bliver lukket for energien. I alle scenarier vil økonomien lide skade.

- Det sidste scenarie vil selvsagt få massive konsekvenser. Som virksomhed må man her og nu leve med den usikkerhed, og opstille budgetter og forecasts, der tager højde for forskellige udfald. Det kan også være relevant, at der i nogle virksomheders fremtidige aftaler tages højde for markante prisstigninger og forsinkelser på materialer, siger Allan Sørensen.

Mindsk din sårbarhed

Mathias Dollerup Sproegel, seniorøkonom i Sydbank, deler det økonomiske fremtidsbillede. Samtidig ser han ligesom sin kollega hos Dansk Industri vigtige tiltag, som danske virksomheder kan gøre for at mindske deres sårbarhed.

- Er du industrivirksomhed, så kig på dine forsyningskæder. Allerede under corona har mange virksomheder været i gang med at rykke forsyningerne tættere på hjemmemarkederne, siger Mathias Dollerup Sproegel.

Mathias Dollerup Sproegel, seniorøkonom i Sydbank

Indhold er hentet

Krigen vil tage toppen af væksten, men jeg tror ikke, at vi ender i recession. Snarere forventer jeg en moderat vækst

På verdensmarkederne er der her og nu mangel på en lang række råmaterialer som zink, aluminium, nikkel, træ og korn.

- Større lagerbeholdninger er derfor også et tiltag, som virksomheder kan benytte for at mindske usikkerheden, fortsætter seniorøkonomen.

Fra gas til inflation

Økonomerne kigger ind i et 2022, hvor alt fra gas-nedlukning til stigende energi- og råvarepriser, rentestigninger og inflation er det minefelt af usikkerheder, som virksomhederne skal navigere i. Men de mener ikke, at der er grund til katastrofe-tænkning.

- Krigen vil tage toppen af væksten, men jeg tror ikke, at vi ender i recession. Snarere forventer jeg en moderat vækst, siger Mathias Dollerup Sproegel.

I Dansk Industri hæfter Allan Sørensen sig samtidig ved den nærværende corona-historik, som giver grund til en forsigtig optimisme.

- Da corona ramte i marts 2020, så alt slemt ud, og der blev tegnet dommedagsbilleder. Men det lykkedes at holde meget kørende fra distancen, hvor vi fx blev gode til at nethandle og skabe nye forsyningskæder. Selv om det nu er en ny krise med nye mekanismer, så vidner det om, at danske virksomheder er dygtige til at omstille sig og finde nye veje. Det håber jeg, at de kan gøre igen med de udfordringer, som har ramt dem som følge af krigen i Ukraine, siger Allan Sørensen.