Vækstpilot kickstarter grøn omstilling på skiltefabrik
En specialopgave på produktion og levering af 92.000 bæredygtige medaljer kaldte på nye kompetencer hos Skiltefabrikken.nu, som derfor søgte SMV:Vækstpilot
Indhold er hentet
Indhold er hentet
2.-4. september 2021 er der igen klimafolkemøde i Middelfart. Derfor får du det bedste indhold fra 2021 om klima, bæredygtighed og grøn omstilling.
Indhold er hentet
- Det vi måler, kan vi påvirke, siger Mette Due Andersen, divisionsdirektør i Danæg i episoden fra juli.
Hun diskuterer mulighederne og udfordringerne sammen med professor Kristin B. Munksgaard.
Indhold er hentet
I en af vores profil-artikler mødte vi Amalie Brix Kjær:
- Vi har et stærkt fokus på energioptimering på fabrikken, og fremfor alt leverer vi et bæredygtigt produkt. Vores dåser fremstilles af aluminium, som er 100 procent genanvendeligt. På den måde peger vores produktion ind i fremtiden.
Hun arbejder som HR-manager i Ball Corporations danske division i Fredericia. Læs hele artiklen
Indhold er hentet
- Et par milliarder i omsætning – det er også en sjat – og du kan få meget grøn omstilling ved at tænke det ind i dine udbud og dine budgetlægninger, siger Morten Westergaard, klimachef i Middelfart Kommune.
Han deltog sammen med Kim Jensen fra Jydsk Handiservice i en episode, der handlede om kommunale budgetter og virksomhedernes muligheder for at være med i den grønne omstilling.
Indhold er hentet
- Grøn omstilling skal være praksisnært og ikke blot et filantropisk projekt drevet af idealisme. Du skal skabe økonomi på at tænke grønt, siger Jeanette Kristensen, forretningsudvikler i Erhvervshus Sydjylland. Læs hele artiklen
Indhold er hentet
- Der kommer en kæmpe efterspørgsel på noget, vi skal kunne i morgen, men som vi måske ikke helt kan i dag, siger Glenda Napier, direktør for Energy Cluster Denmark, om manglen på kvalificeret arbejdskraft og grøn omstilling.
Glenda Napier deltog sammen med med Lars Bech Petersen fra virksomheden Dinex Group i Middelfart, kommunaldirektør i Esbjerg Kommune Rikke Vestergaard og Jørgen Andersen, CEO i en paneldebat arrangeret i samarbejde med foreningen Work-Live-Stay.
Indhold er hentet
- duer klimahelten ikke,
Et af de projekter, vi har fulgt nøje i 2021, er Positively Produced. Projektet har videreudviklet et kompas, som kan vise retningen mod bæredygtighed og sat bæredygtige fødevarer på skoleskemaet. Det kan du læse om i disse artikler:
17.06.2021 Kom med i bevægelsen for bæredygtige fødevarer
20.05.2021 Nu skal bæredygtig mad på skoleskemaet
25.03.2021 Ny aftale sætter turbo på bæredygtig mad