Indhold er hentet
Kom fra den gode idé til handling
Tag sammen med Innovation Lab på besøg hos Michael Madsen, ejer af Jyllands-Akvariet.
Indhold er hentet
Idéerne står i kø hos Michael i Thyborøn, og vi spørger ham om, hvordan han får dem omsat til handling.
Jyllands-Akvariet åbnede for 25 år siden, og er i den periode det blevet til ’meget mere end bare et akvarium’ – nu kan man komme på sælsafari, ravfangst eller østersjagt. Faktisk tilbyder Michael Madsen og hans team mere end 3000 ture.
Vi taler også med Jarle om, hvad der overhovedet kendetegner en god idé, hvordan man overhovedet får dem, og så lærer vi om konkrete tips til at teste idéerne af, så man ved, hvilke der er værd at eksekvere på. Jarle fortæller også om gode værktøjer i Den Digitale Værktøjskasse, man som virksomhedsejer selv kan bruge til sin egen forretningsudvikling.
Indhold er hentet
Abonner på din mobil i din podcast-app, lyt online eller find podcasten på Spotify. Søg på "Tjek på Turismen".
Tjek på Turismen er skabt i samarbejde mellem Dansk Kyst- og Naturturisme og Erhvervshus Sydjylland. Målet er at inspirere alle de virksomheder, som lever af turisme. Her finder du alle episoder af Tjek på Turismen.